Стерлинг бара богатство, Манчестер сити одби да преговара

Рахим Стерлинг бара вистинско богатство од 15 милиони евра вкупна годишна плата во Манчестер сити, а челниците на клубот велат дека тоа е премногу. Проблем во преговорите за нов договор меѓу двете страни има, но „граѓаните“ се оптимисти дека ќе се надминат и дека Стерлинг ќе продолжи да игра за шампионот на Англија.

Моментно, платата на офанзивецот во Манчестер сити е 10 милиони евра на годишно ниво, а менаџерите на Стерлинг бараат зголемување од 100 илјади фунти неделно.

Во клубот се расположени постепено да му ја зголемуваат платата на Рахим, но не до 15 милиони евра годишно.

Најплатен играч на Сити, моментно е Кевин Де Брујне со основна плата од 300 илјади евра неделно, која со бонуси доаѓа до ниво од околу 350 илјади евра, или годишно нешто повеќе од 17 милиони евра.

- Оглас -

Најнови вести