Струга ТЛ со гол во 92-та минута ја освои есенската титула, Вардар со победа ја заврши годината

Фудбалерите на Струга ТЛ се есенски шампиони откако во последното коло од првиот дел во Првата македонска фудбалска лига со 2:1 славеа против Брегалница.

Шкупи првиот дел од сезоната го заврши со 39 освоени бода, еден повеќе од Шкупи кој ја совлада Брера Струмица со 0:1 како гостин.

Голот кој на Струга и ја донесе есенската титула беше постигнат во 92-та минута преку Компаоре. Токму Компаоре го постигна и првиот гол за стружани во 12-та минута, а Брегалница во 72-та минута преку Велковски израмни на 1:1.

Шкупи кој минути го делеа од есенската титула, во Струмица ја совлада Брера со голот на Трапановски на стартот од второто полувреме.

Годината со победа ја заврши и Вардар кој со 2:0 го совлада Тиквеш. Глишиќ и Велковски беа стрелци за Црвено-црните кои сепак првиот дел од сезоната ќе го завршат на делба на последната позиција на табелата со 17 бода.

ПОбеда пред своите гледачи остравија и Шкендија која со 3:1 го совлада Силекс, како и Воска спорт која беше подобра од Работнички со 3:2.

Гостивар – Македонија ЃП 1:0

Табела: Струга ТЛ 39, Шкупи 38, Шкендија 35, Силекс 27, Гостивар 24, Работнички 23, Тиквеш 22, Брера Струмица 20, Воска спорт 20, Македонија ЃП 18, Брегалница 17, Вардар 17.