Свети Лук конечно му помогна на Евертон

Евертон го совлада Кристал Палас со 2:0 во единствениот премиерлигашки меч денеска, а головите беа постигнати од резервни фудбалери, и тоа во последните пет минути од мечот. Доминик Колверт-Левин во 87 и Ченк Тосун во 89 минута, беа стрелци на головите.

Голем придонес во победата на Евертон има и голманот Џордан Пикфорд, кој во 59 минута му одбрани пенал на Лука Миливојевиќ.

Евертон имаше само една победа на последните 14 меча во недела, а веднаш до стадионот „Гудисон парк“ има црква која се вика „Сент Лук“, па денеска светецот им помогна на „карамелите“. Евертон за првпат по јануари 2017, има серија од три победи по ред.

Кристал Палас одеше на 200 победа во најсичната англиска лига, а 100-та откако се вика Премиерлига, но не успеа. На лондонскиот тим му требаа бодови, бидејќи наредните четири меча им се со Арсенал, Челзи, Тотенхем и Манчестер јунајтед. Палас сезонава има дадено само пет гола. Не е ни чудно, кога ниту од пенал не можат да погодат.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести