Тим го измачи Надал, Шпанецот се избори за полуфинале

Тим и Надал одиграа еден од најдобрите мечеви на Отворениот турнир во САД

Рафаел Надал славеше со 3-2 (0-6, 6-4, 7-5, 6-7, 7-6) во сетови над австрискиот тенисер Доминик Тим во четвртфиналето на Отвореното првенство на САД. Во исцрпувачкиот меч, кој траеше дури четири часа и 50 минути, светскиот рекет број 1 мораше да ја надополни негативата по првиот сет, откако не успеа да освои ниту еден гем на стартот.

Клучниот момент за триумфот на Надал се случи при резултат од 3-5 во гемови во третиот сет во корист на Тим, Шпанецот успеа со два брејка да го освои сетот и да направи 2-1. Четвртиот и петтиот сет се играа на тајбрејк, Тим успеа да изедначи на 2-2, додека во решавачките моменти искуството на Надал се покажа како важен адут.

Надал во полуфиналето ќе се сретне со Хуан Мартин дел Потро, кој вчера го елиминираше Џон Иснер во меч од четири сета, односно победи со 3-1 (6-7, 6-3, 7-6, 6-2).

Во женска конкуренција, Серина Вилијамс и Анастасија Севастова се првите две тенисерки кои обезбедија полуфинале. Вилијамс убедливо славеше со 2-0 (6-4, 6-3) над Каролина Плишкова, додека Севастова беше подобра од Слоин Стивенс со ист резултат, 2-0 (6-2, 6-3).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести