Тодоров повторно ќе го тренира Мијајловиќ

Српскиот плејмејкер Игор Мијајловиќ (34), е пред потпишување на договор со романскиот прволигаш Крајова, чиј тренер е македонскиот стратег Александар Тодоров. Искусниот Мијајловиќ, беше еден од најзаслужните за првата титула на МЗТ Скопје Аеродром во 2012 година, а таа сезона кога го носеше дресот на „металците“, тренер му беше токму Тодоров.

Мијајловиќ на македонските паркети играше и за Кожув и Карпош соколи, а потоа прејде во унгарски Капошвари. Од 2015 година наваму, тој игра во романската лига, и добро е запознат со состојбите таму, па прилагодувањето во тимотна Тодоров нема да му биде проблем. Во Крајова настапува и поранешниот бек на Фени индустри, Горан Гајовиќ.

Во минатата сезона, Мијајловиќ како играч на Темишвар, имаше просек од 10,6 поени, 3,3 асистенции и 2,4 скока по натпревар во романскиот шампионат. Кога ќе потпише Мијајловиќ, Крајова на Тодоров во составот ќе има дури шест странци, од кои двајца првпат ќе заиграат во Романија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести