Торонто изби на врвот на Истокот благодарение на Нешвил

Торонто мејплс лифс ја оствари 15-тата овосезонска победа и изби на врвот во Источната конференција откако ноќеска со 6-3 убедливо славеше над Колумбус блу џекетс. Домаќините добро се намачија за новиот триумф откако по првата третина се најдоа во негатива од два гола. Сепак, во остатокот од средбата Торонто четири пати го погоди голот на гостите, кои немаа одговор на двата гола на Хајман во одлучувачкиот период.

Торонто мора да се заблагодари на тимот на Нешвил, кој ноќеска одигра важна улога за „ловоровите листови“ да ја заземат лидерската позиција на Истокот. „Предаторите“ со 3-2 славеа над Тампа беј лајтнинг.

Тимот на Винипег џетс продолжува да изненадува. Ноќеска со 6-3 ги совладаа хокеарите на Ванкувер канукс, кои влегоа во негативна серија од шест порази. Убедливата 12-та победа за Винипег значеше и преземање на втората позиција на Западот избивајќи пред Минесота.

Вашингтон капиталс ја забележа 10-тата победа во сезоната благодарение на голот на Елер во продолжението за конечни 5-4 против Монтреал канадиенс. Шампионот се најде во негатива од два гола кон почетокот на вториот период, а Бексторм и Овечкин ја вратија неизвесноста, па победникот се одлучуваше во продолежние. По три и пол минути игра, Елер погоди и му донесе нов триумф на својот тим.

Калгари флејмс го истури гневот врз актуелниот вицешампион, тимот на Вегас голден најтс. Домаќините убедливо триумфираа со 7-2, нанесувајќи го 12-от пораз на минатогодишниот финалист, а двата почесни погодоци ги реализираа во третиот период, во моменти кога победникот веќе беше познат на оваа средба.

Резултати НХЛ:

Њујорк ренџерс – Далас старс 2-1

Питсбург пингвинс – Бафало сејберс 4-5

Торонто мејплс лифс – Колумбус блу џекетс 4-2

Монтреал канадиенс  – Вашингтон капиталс 4-5

Отава сенаторс – Флорида пантерс 5-7

Нешвил предаторс – Тампа беј лајтнинг 3-2

Сент Луис блуз – ЛА кингс 0-2

Калгари флејмс – Вегас голден најтс 7-2

Ванкувер канукс – Винипег Џетс 3-6

- Оглас -

Најнови вести