Трајковски и Несторовски на принуден одмор, суспендирана е Серија Б

Италијанските медиуми објавија шокантна одлука на Административниот суд, според која суспендирана е втората фудбалска лига, или популарната Серија Б.

Одлуката ќе важи сè додека не се одлучи конечно дали ќе се продолжи натпреварувањето со сегашните 19 клуба, или како што првично требаше со 22.

Ова значи дека на принуден одмор ќе одат нашите репрезентативци од Палермо, Илија Несторовски и Александар Трајковски.

Интересно е што веќе се одиграа три кола со непарен број клубови, 19, па стаса одлуката на Судот.

Првично, во Лигата требаше да играат Авелино, Бари и Чезена, но тие имаа финансиски проблеми, па се откажаа. По нив за настап се пријавија Сиена, Катанија, Тернана, Новара и Про Верчели, па сега треба да се донесе одлука и да се отплетка правниот јазол што се заплетка пред почетокот на Серија Б.

Според најавите, конечната одлука најбрзо би можела да се донесе во петок.

- Оглас -

Најнови вести