Тричковски е како хит серија – Петта сезона по ред дава најмалку 10 гола (Видео)

Иван Тричковски со голови само си го потврдува статусот на фудбалска икона на АЕК Ларнака, клуб за кој денеска постигна нов гол и ја продолжи серијата од пет сезони во кои има двоцифрен број погодоци.

Во 19-тата минута на мечот меѓу Аек и Етникос Ахна, Тричковски го отвори резултатот со десеттиот гол сезонава. Неговиот репрезентативен колега Мартин Богатинов беше немоќен, а најдобриот стрелец во историјата на клубот од Ларнака си ја продолжи блескавата серија од 10+ голови во секоја од последните пет сезони.

АЕК победи со 3:1 во меч на кој беше исклучен Даниел Мојсов по два жолти картони што ги доби за краток период. Како резерва во игра во 75-тата минута влезе и Стефан Спировски, а АЕК со новата победа е петтопласиран во кипарското првенство со 41 бод и ќе игра во плејофот за титулата.

Етникос Ахна, клуб за кој брани Богатинов, а во нападот игра Јован Костовски, по поразот денеска остана на претпоследното место со 22 бода и ќе игра во плејаутот за опстанок.