Црвена ѕвезда не се ни испоти за убедлива абалигашка победа над Борац

Кошаркарите на Црвена ѕвезда не се ни испотија за да дојдат до убедлива победа над Борац од Чачак во јадранската АБА лига. „Црвено-белите“ од Белград славеа лесно и убедливо со 90-74 и само ја зацврстија лидерската позиција пред конкуренцијата.

Победата беше најавена уште во првата четвртина која ја добија домашните со убедливи 35-18, но следуваше опуштање во вториот период, па на паузата заминаа со предност од само седум поени разлика, односно 51-44.

Рутинската игра на Црвена ѕвезда продолжи и во второто полувреме, а домашните ги добија и последните два периоди за висока победа од 90-74. Бразилецот Матеус од победничката екипа беше најефикасен на паркетот со 24 поени.

Црвена ѕвезда со оваа победа дојде до ефект од 14 победи и само два порази во АБА лигата и е убедлив лидер.