Црвено-белите го прегазија Будуќност на стартот од полуфиналето во АБА

Кошаркарите на Црвена звезда кои се актуелни шампиони во АБА лигата, во првиот полуфинален натпревар од плејофот го прегазија Будуќност и поведоа со 1-0 во победи. Црвено-белите славеа со убедливи 93:55 во меѓусебните дуели во последните четири години.

Шампионот одигра фантастична прва четвртина која ја доби со 30:16 и ја најави победата. Првиот дел заврши со 51:33, а во второто полувреме, Црвено-белите беа уште подобри, кога станува збор за играта во одбрана и на Будуќност му дозволија да даде само 22 поени за 20 минути игра.

Филип Петрушев ја предводеше листата на стрелци со 17 поени, Бентил даде 13, а Кампацо и Митровиќ по 11 поени. Кај Будуќност, единствен кошаркар кој постигна двоцифрен број на поени беше Грин (13 поени).

- Оглас -

Најнови вести