Удираа громови, со ВАР се носеа одлуки – и на крајот, победија Германците (Видео)

Домаќинот Германија е вториот четвртфиналист на Европското првенство откако вечерва во Дортмунд ја победи Данска со 2-0. Каи Хаверц од пенал во 53.минута и Џамал Мусијала во 68.минута беа стрелци на головите за селекцијата на Џулијан Нагелсман која обезбеди место меѓу осумте најдобри.

Натпреварот во Дормтунд беше неверојатно содржаен, дури и со „луди“ моменти. Во 35.минута судијата Мајкл Оливер привремено го прекина и ги испрати фудбалерите во соблекувалните поради грмотевици над стадионот „Сигнал Идуна Парк“.

На почетокот на вториот дел дојдоа и головите.

Беше досуден пенал по интервенција на ВАР поради игра со рака на Јоаким Андерсен во шеснаесетникот, а успешен реализатор беше Каи Хаверц во 53.минута.

 

Само една минута претходно, Андерсен беше стрелец на гол за Данска, кој не беше признат од ВАР поради офсајд позиција.

На почетокот на мечот, и Нико Шлотербек погоди во четвртата минута, но ВАР не го призна голот поради прекршок во напад.

Во 68.минута, Џамал Мусијала постигна втор гол за Германија и го реши победникот на неверојатниот натпревар во Дортмунд.

 

- Оглас -

Најнови вести