УЕФА ги замрзна цените на билетите за финалето во ЛШ

Европската фудбалска федерација(УЕФА) ги замрзна цените на билетите за финалето во Лигата на шампионите што ќе се игра во Истанбул.

Цената на билетот за сите четири категории е идентична како и за ланското финале што се играше на стадионот „Франција“ во Париз меѓу Реал Мадрид и Ливерпул.
УЕФА одлучи најевтиниот билет да чини 70 евра, а наскапиот за натпреварот кој е закажан за 10 јуни, ќе чини 690 евра.

Двата тима што ќе игра играат во финалето ќе добијат по 20.000 влезници, дел од влезниците ќе задржи УЕФА за своите спонзори, а останатите ќе бидат пуштени во продажба. Капацитетот на Олимпискиот стадион „Ататурк“ во Истанбул изнесува 72.000 седишта.

Во првото полуфинале ќе се сретнат, актуелниот шампион Реал Мадрид и Манчестер сити, додека во второто ќе играат градските ривали Милан и Интер.

- Оглас -

Најнови вести