Унгарија се врати на тронот во ватерполо

Со победата од 10:4 во финалето против изненадувањето Австралија, репрезентацијата на Унгарија ја освои титулата на Светскиот куп во ватерполо на ФИНА. Првенството се одржа во Берлин, а домаќинот Германија го освои четвртото место, бидејќи во битката за бронзата загуби од подмладената Србија.

Унгарците лани беа втори, иако беа домаќини на СП во Будимпешта, а сега се искачија на тронот благодарение на лесната победа во финалето. Клучна беше третата четвртина, која Унгарија ја доби со 4-0.

Унгарија беше светски првак и во 1979, 1995 и 1999 година. За Австралија, ова е најголем успех. Досега најдалеку што има стигнато беше трето место во 1993 година.

Бранителот на титулата и актуелен олимписки првак, Србија, во дуелот за трето место ја порази Германија со 15:9. Хрватите се петти, по победата над САД, а седмото и осмото место им припаднаа на Јапонија, односно на Јужна Африка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести