Валенсија дојде на туризам во Џеда, Реал Мадрид рутински стигна до финалето на Суперкупот (Видео)

Реал Мадрид лесно ја декласира Валенсија со 3:1 во првото полуфинале на шпанскиот Суперкуп, што за првпат се игра во формат со четири екипи и во Саудиска Арабија.

На стадионот „Кинг Абдула“ во Џеда прв блесна Тони Крос во 15-тата минута со голот директно од корнер. Германскиот репрезентативец итро ја искористи ноншалантната реакција на Доменек и погоди за 1:0. Голманот на Валенсија беше неподготвен за игра, се расправаше со одбранбените играчи на својот тим и беше директен виновник за водството на Реал Мадрид.

Валенсија одигра многу слабо прво полувреме, а хаосот во одбраната на популарните Лилјаци по вторпат ја искористи и Иско. По ударот на Модриќ, одбиената топка репрезентативецот на Шпанија ја смести во мрежата на Валенсија за 2:0 во 39-тата минута.

Маките на Валенсија продолжија, а Лука Модриќ со мајсторски потез и гол во 65. минута ги разреши сите дилеми околу победникот.

Валенсија постигна почесен гол во самиот финиш и тоа од пенал, а стрелец беше капитенот Парехо.

Реал Мадрид го чека во финалето победникот од дуелот меѓу Барселона и Атлетико Мадрид, што ќе се игра утре од 20 часот на истиот стадион.