Валтер ја фали Битола – Тука сè е можно, ќе сториме сè за да го изненадиме фаворитот од Германија

Тренерот на Пелистер Еурофарм, Ларс Валтер, вели дека Еурофарм Пелистер нема да се откаже од обидот да го изненади фаворитот од Германија, Фуксе Берлин, утре во Битола од 18.45 част.

Тоа е меч од четвртото коло во Лигата на Европа во ракомет и е дерби во Д групата меѓу лидерот од Берлин и Пелистер, кој по две кола има по една победа и пораз.

„Имаме многу проблеми во овој момент. Суси само што се оперираше, Руди чека на операција и дава 200% од себе. Чувствува болка, но уште игра. Хосни е надвор од тимот, Костески против Радовиш не настапи, Себастијан Хенеберг е пак со нас по една недела болест. Не знам колку од овие момци ќе играат утре.

Ни треба поддршка затоа што ќе биде тешко. Ќе дадеме што имаме и верувам дека со помошта на навивачите во Битола ќе бидеме достоен ривал.

Ќе биде многу тешко, Фуксе Берлин е број еден во Бундеслигата, брз тим се. Играа во неделата и можеби нема да бидат во полна сила. Два дена по нашиот натпревар имаат натпревар со Рајна-Некар Левен. Можеби тука е нашата шанса. Можеби 10% ќе бидат послаби, ќе бидат уморни, ќе мислат на следниот натпревар. Ние треба да го дадеме најдоброто од нас, да одиграме квалитетни 60 минути и ако го направиме тоа, можеби ќе извлечеме нешто. Во оваа сала и со навивачи какви што има Пелистер и Битола, сè е можно“, изјави Данецот на клупата на Еурофарм Пелистер.

Оптимист е и пивотот Жарко Пешевски, кој играше во Бундеслигата и одлично го познава квалитетот на утрешниот ривал.

„Ни доаѓа еден екстремно силен тим од Бундеслигата. Фуксе Берлин оваа година е конкурент за освојување на шампионатот на Германија и конкурент за трофејот од Европската лига. Се подготвуваме максимално, ваков натпревар се игра пред полни трибини и тоа е мотив плус за нас.
Имаме проблеми со повредени ракометари, но до утре очекувам да се консолидираме и да го дадеме најдоброто од себе.
Фуксе Берлин е склоп на ѕвезди, германски репрезентативци и интернационалци.
Мислам дека се конкуренти за сите титули, играат брз ракомет, имаат одлична одбрана, потпомогнати со добри голмани. Тука е Милосављев, кој мислам дека две години е најдобар голман во Бундеслигата. Тие се сериозна екипа и треба и ние да сме подготвени, да имаме среќен ден и поддршка од публиката. Така може да ја израдуваме битолската публика и да направиме чекор напред во групата.
Секој натпревар е ново докажување, нова шанса за одличен натпревар. Во Битола нема натпревар без притисок, така ќе биде и утре, но со мирна глава и добра подготовка имаме наша шанса“, вели македонскиот репрезентативец.
- Оглас -

Најнови вести