Вардар чекори кон враќање во втора лига, шампионот загуби во Струмица, голчиште во Гостивар

Ниту еден од денешните натпревари во Првата македонска фудбалска лига кои досега завршија, не заврши нерешено, секаде имаше победници и тоа со минимални резултати.

Брера во Струмица со два гола во првото полувреме му нанесе пораз на првакот Струга, а еден од головите го даде Рибаудо, кој е прв Италијанец со гол во нашата прва лига.

Гостивар во Речица беше домаќин на Брегалница, а победникот го одлучи некогашниот играч на Динамо Загреб, Нигериецот Ијаји Атимвен, со феноменален погодок.

Марушиќ и Јашароски донесоа вреди три бода за Воска спорт на гостувањето кај Вардар. Најтрофејниот македонски клуб остана закован на дното со три бода помалку од претпоследната Брегалница, а четири помалку од Македонија Ѓорче Петров која има и меч помалку.

Резултати: Брера Струмица – Струга Трим Лум 2-1, Гостивар – Брегалница 1-0, Вардар – Воска спорт 1-2.

Мечот Шкендија – Тиквеш почна подоцна, поради проблем на кавадарчани со автобусот со кој патувале во Тетово. Таму на десетина минути до крајот, резултатот е 1-0 за тетовци кои со евентуална победа би се израмниле по број на бодови со првопласираниот Шкупи.

- Оглас -

Најнови вести