Вардар цели кон нова победа, Металург да ја прекине „црната“ серија

Вардар и Металург утре, односно среда, ќе настапат во четвртото коло од регионалното ракометно натпреварување, СЕХА-лигата, во кое и двете екипи целат кон победи – Вардар да продолжи со низата победи, а Металург да стави крај на „црната“ серија од три порази во низа.

Тренерот на „црвено-црните“, Роберто Пародно, вели дека Стеауа ќе биде тежок предизвик, но неговите ракометари утре мораат да продолжат во исто темпо.

„Стеауа е добар тим, ги гледав нивните три претходни натпревари во СЕХА. За да оствариме позитивен резултат, мора да бидеме максимално фокусирани и да не дозволиме да падне нивото на интензитетот“, истакна Парондо.

„Од Стеауа очеквам да одиграат добар меч, бидејќи тие имаа повеќе време да се подготват за оваа средба. Ние емоционално и физички се потрошивме со Монпелје, но мора да продолжиме во исто темпо и во ова натпреварување. На секој меч мора да играме во ист ритам, со исто темпо и да освојуваме важни бодови“, истакна Дибиров.

Металург ден подоцна ќе се сретне со Извиѓач, тимот кој заедно со екипата од Автокоманда имаат по три порази на исто толку мечеви сезонава, па и двете екипи посакуваат да стават крај на серијата негативни резултати.

„Со Извиѓач сме во иста ситуација, имаат изгубено три натпревари, исто колку и ние. Кај нас дополнителен проблем се повредите, се надеваме дека набрзо ќе се среди таа ситуација. Располагаме со мал број измени, повторно под знак прашалник се Велковски и Јагуриновски, но мора да дадеме сѐ од себе и на овој меч. Резултатот е во втор план, наша цел е да формираме здрава македонска екипа“, истакна помошникот Оливер Димитровски, кој на прес-конференцијата дојде наместо тренерот Брестовац.

„Како што кажа и тренерот, маки мачиме со повреди уште од стартот на сезоната. На теренот се враќаме по поразот од ЛШ, кој јас лично не можам да го преболам. Недостатокот на измени е кобен на секој меч, тактички добро се поставуваме, но физички не издржуваме до крај. Сепак, тоа не треба да ни биде оправдување, мора да покажеме колку вредиме и во вакви тешки околности. Против Извиѓач гледам шанса за прва победа, која може да ни влијае во подигнување на самодовербата“, изјави Милан Лазаревски.

Натпреварот Вардар – Стеауа е закажан за утре, со почеток од 20.15 часот, додека Металург го пречекува Извиѓач ден подоцна, а мечот ќе стартува од 20.45 часот.

- Оглас -

Најнови вести