Вардар убедливо загуби во Брест, но вистинската слика ќе биде в сабота

Македонскиот првак Вардар очекувано претрпе висок пораз на гостувањето кај Мешков Брест (35:20) во мечот од седмото коло во СЕХА-лигата. „Црвено-црните“ на овој дуел настапија речиси комплетно со вториот состав и со дел од јуниорите, па не можеа да парираат на домаќинот.

Само во првите 10-тина минути беше неизвесно. Во 12-тата минута беше 6:6, а потоа следеше серија од 6:0 за Мешков и домаќините поведоа со 12:6 во 19-тата минута. Надеж за Вардар беше серијата од 3:0 за намалување на 12:9, но тоа беше сè од Вардар во првиот дел. Мешков Брест до крајот на првиот дел со нова серија од 7:0 стигна до убедливи 19:9 на полувремето и уште тогаш се знаеше дека победата е за домаќините.

Јања Војводиќ со пет гола беше најефикасен кај Вардар, додека по четири дадоа Мартин Поповски и Стефан Атанасовски.

Вардар и Мешков Брест повторно ќе играат в сабота, но во Скопје, и тоа во дуел од Лигата на шампиони. На таа средба, Вардар ќе биде комплетен и сигурно нема да дозволи противникот да се поигрува како на денешниот натпревар.