Ферстапен за една секунда ја доби драмата на трката во САД

Макс Ферстапен триумфираше на патеката за Големата награда на САД откако во драматичен финиш успеа да заврши пред најголемиот ривал Луис Хамилтон. За Ферстапен ова е осма победа сезонава и останува на чело во генералниот пласман пред Хамилтон. Третопласираниот Перес заостана дури 42 секунди зад победникот, што само е потврда дека ова беше борба за победа на двајца возачи.

Возачот на Ред Бул ја имаше пол-позицијата на трката и со добра тактика и одлично возење успеа да го надмудри Британецот и седумкратен светски првак Хамилтон.

- Оглас -

Најнови вести