Во Австрија се подготвуваат први да продолжат

Челниците на Фудбалската федерација на Австрија одлучија да ги прекинат натпреварувањата во пониските фудбалски првенства, но кога се работи за елитната Бундеслига, ставот е дека треба да се доиграат мечевите.

Министерот Вернер Колгер најави дека професионалните клубови ќе може да започнат со тренинзи на 20 април, а со тоа да започне и подготовката за продолжување на првенството. Предлогот е шампионатот да започне во средината на мај. Сите се сложни дека на натпреварите не треба да има публика, а сега се чека точниот датум кога ќе продолжат да играат.

„Сигурноста и здравјето се во преден план, но мислам дека фудбалското првенство може да продолжи на средината од следниот месец. Сепак, треба уште некои работи да се дефинираат, вели членот на управниот одбор на Бундеслигата, Кристијан Ебенбауер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести