Волците секое лето се на пазар во Барселона, се пофалија со нов играч (Фото)

Франсиско Тринкао е нов член на Вулверхемптон и ќе игра за популарните Волци како позајмен играч од Барселона. Португалецот стана вишок во Барса по доаѓањето на Мемфис Депај, и откако Ансу Фати се рехабилитираше по повредата и сака поголема минутажа, па ја прифати понудата на англискиот премиерлигаш.

Тринкао минатото лето ја засили Барселона со трансфер од Брага вреден 31 милиони евра, одигра 43 натпревари и постигна три гола, но не беше во преден план кај Роналд Куман.

Договорот меѓу Волците и Каталонците е откупната клаузула за Тринкао да биде 29 милиони евра, ако Вулверхемптон сака да го откупи договорот со Барселона.

Лани во летниот преоден рок англискиот клуб го купи Нелсон Семедо од Барселона, па веќе станува традиција двата клуба да соработуваат.

 

- Оглас -

Најнови вести