За ова вреди да се игра фудбал – Херојот Ти ја доби наградата за фер плеј на ФИФА

Германскиот напаѓач Ленарт Ти е добитник на наградата за фер плеј на Гала-вечерта на ФИФА што се одржа вечерва во Лондон.

Ти допре до срцата на милиони фудбалски фанови со прекрасниот гест како член на холандскиот прволигаш Венло. На дуелот со ПСВ во Ајндховен, Ти за време на мечот беше во болница и даруваше крв за заболени од леукемија.

Прекрасниот гест го препознаа во ПСВ Ајндховен и го прогласија Ти за играч на мечот, иако не настапи на теренот. Приказната доби пошироки димензии, а играчот на Вердер Бремен, тогаш на позајмица во Венло, ги собра симпатиите на фудбалските фанови ширум планетата.

Моментно Ти настапува во Турција, во Ерзурум, а вечерва беше една од главните ѕвезди на Гала-фудбалската претстава во организација на ФИФА, заслужено со наградата за фер плеј-потег на сезоната.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести