Ждрепка за осминафиналето во Лигата на Европа, гигантите се избегнаа

Во осминафиналето во Лигата на Европа нема да има некое големо дерби, главните фаворити за трофејот се избегнаа меѓу себе, но ќе има неколку интересни дуели како оној на трофејните Бенфика и Ренџерс.

Двојките за осминафиналето се: Спарта Прага – Ливерпул, Марсеј – Вилјареал, Рома – Брајтон, Бенфика – Ренџерс, Фрајбург – Вест хем, Спортинг Лисабон – Аталанта, Милан – Славија Прага и Карабах – Баер Леверкузен.

Може да се каже дека најдобро минаа Росонерите од Милано, кои беа извлечени при крајот и можни ривали им беа само Славија и сезонава моќниот Леверкузен, а го добија чешкиот тим, што е многу поприфатлива варијанта за нив, додека Фармацевтите ќе одат во Азербејџан кај Карабах. Ливерпул, како и Милан, доби ривал од Прага, а интересно може да биде на италијанско-англискиот дуел Рома – Брајтон.

- Оглас -

Најнови вести