Жорж Веа играше за Либерија и на 51 година

Жорж Веа, поранешниот голгетер на Милан, а сегашен претседател на Либерија, повторно се активираше на фудбалскиот терен. Иако има 51 година, Веа повторно го облече репрезентативниот дрес и играше 79 минути во пријателскиот меч против Нигерија. На крајот Нигерија победи со 2-1, но навистина е чудо како Веа издржа речиси цел меч на теренот.

Веа го носеше дресот со бројот 14, кој беше негов заштитен знак во текот на кариерата. Кога го напушташе теренот, доби овации од публиката. Во блескавата играчка кариера, Веа успеа да стане првиот африкански фудбалер кој од ФИФА ја добил наградата за најдобар фудбалер во светот во една година.

Дека мечот против Нигерија и не беше од рекреативен карактер, покажува и фактот дека во редовите на гостите беа и играчи како што се Вилфред Ндиди (игра во Лестер) и Петер Етебo (игра во Стоук).

Веа како фудбалер беше одличен, а од јануари оваа година се покажува и во улога како предводник на Либерија, бидејќи беше изгласан за претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести