Чудо во Аделбоден, победи скијач кој никогаш претходно не бил во Топ 20

Слаломската трка во Аделбоден ќе биде запамтена како трка со еден од најневеројатните победници. Сензационален победник е Јоханес Штролц од Австрија, кој заврши со најбрзо време од 1:50,5.

Јоханес е син на легендарниот Хуберт Штролц, кои настапи и на Зимските олимписки игри во Сараево во 1984 година и го освои шестото место во велеслалом. Четири години подоцна Штрулц освои злато на ЗОИ во Калгари во комбинација.

За разлика од Хуберт, синот Јоханес веќе 10 години е дел од Светскиот куп, а најдоброто место му беше 20 место во комбинација. Поради тоа што не е ниту меѓу 12-те најдобри скијачи во австриската репрезентација, Штрулц мора да тренира сам, а не со националниот состав.

На трката во Аделбоден, Јоханес беше со стартен број 38, но на крајот стигна до златото. Комплетните резултати од оваа трка може да ги најдете ТУКА.

 

- Оглас -

Најнови вести