Три шута, три гола и три бода за „трите лавови“ (Видео)

Англија по 31 година, извојува победа на гостување кај Шпанија, овојпат во меч од Лигата на нациите. Од 16-та до 38-ма минута, Англија даде три гола, и тоа од три обиди во рамките на голот, и славеше со 3-2. Головите за „црвената фурија“ беа дело на Пако Алкасер во 58-мата минута и Серхио Рамос во последните секунди.

Јунак на средбата е Рахим Стерлинг, кој три години немаше дадено гол за репрезентацијата, првпат погоди на гости, а сега даде два, колку што имаше и досега во кариерата. Му заврши серијата од 27 меча по ред без погодок за Англија. Досега имаше голови само со Литванија и Естонија, а вечерва два против „црвената фурија“.

Неговиот прв гол беше и прв за Англичаните на гостување во Шпанија од февруари 1987 година наваму. Тогаш победија 4-2, со четири гола на Гери Линекер.

Англија за првпат по 1992 не дозволи да врзе пет меча без победа на официјални мечеви, иако стартниот тим им беше најмлад во 21 век, со просек од малку над 23 години.

Неверојатна е статистиката. Англија само од три шута во рамките на голот на Давид де Хеа, даде три гола и освои три бода. Во првото полувреме, домашните имаа дури 71 отсто посед на топка, но џабе.

Шпанија дома немаше загубено од јуни 2003, од Грција, пред 5.609 дена. Оттогаш има 34 победи и четири нерешени. Шпанија првпат дома прими три гола на официјален меч, а на стадионот „Бенито Вилјамарин“ во Севилја ја има и најубедливата победа, оние легендарни 12-1 против Малта во 1983 година, победа со која се пласираа на ЕП 1984 и на европскиот шапмпионат стигна до финале.

Пако Алкасер има дадено 10 гола на последните шест меча, и тоа од десет шута кон противничките голови.