Агуеро во друштво со Анри и Руни

Во победата од 6-1 против Саутхепмтон, голгетерот на Манчестер сити, Серхио Агуеро, го постигна 150-тиот гол за „граѓаните“ во Премиер лигата. Аргентинецот со тоа стана третиот играч на Островот кој постигнал 150 погодоци за еден премиерлигашки клуб, па со овој учинок им се приклучи на легендата на Арсенал, Тиери Анри (175), и ексѕвездата на Манчестер јунајтед, Вејн Руни (183 гола).

Вкупно девет играчи во историјата на Премиер лигата постигнале 150 или повеќе погодоци во кариерата:

Алан Ширер – 260, Вејн Руни – 208, Енди Кол – 187, Френк Лампард – 177, Тjери Анри – 175, Роби Фаулер – 163, Џермејн Дефо – 162, Мајкл Овен – 150 и од вчера Серхио Агуеро.

- Оглас -

Најнови вести