Американките максимални, за Чиле и два гола се малку за осминафинале

Бранителките на светската титула со максимални три победи ги поминаа групите на овогодишниот женски Мундијал. САД славеше со 2-0 над Шведска, но и двете репрезентации одат понатаму во нокаут-фазата.

Головите на Хоран и Хит беа доволни вкупно за 9 бода по три меча и вкупна гол-разлика 18-0, додека Швеѓанките како второпласирани во осминафиналето ќе се сретнат со репрезентацијата на Канада. САД, пак, ќе игра дерби против Шпанија.

Чиле пласманот до нокаут-фазата можеше да го оствари само ако победи со 3-0, а во мечот против Тајланд фалеше еден гол за таа цел. Пировиот триумф од 2-0 не им беше доволен, па на табелата за третопласирани завршија на претпоследното место, зад Нигерија и Камерун.

резултати 20 јуни:

Холандија 2-1 Канада; Камерун 2-1 Нов Зеланд; Шведска 0-2 САД; Тајланд 0-2 Чиле.

Осминафинале:

Германија – Нигерија, 22 јуни 17:30 часот

Норвешка – Австралија, 22 јуни 21 часот

Англија – Камерун, 23 јуни 17:30 часот

Франција – Бразил, 23 јуни 21 часот

Шпанија – САД, 24 јуни 18 часот

Шведска – Канада, 24 јуни 21 часот

Италија – Кина, 25 јуни 18 часот

Холандија – Јапонија, 25 јуни 21 часот

 

 

- Оглас -

Најнови вести