Андре Силва погоди, Севилја пак победи

Очигледно победата над Реал Мадрид од 3-0 им даде самодоверба на играчите на Севилја, па денес забележаа нова сигурна победа над Еибар со 3-1. Андре Силва постигна нов гол во шампионатот, продолжувајќи ја голгетерската серија на седум. Португалецот беше прецизен во 49-тата минута, Банега погоди од белата точка во 58-та минута за 2-0, за потоа Аргентинецот да ги реши сите дилеми околу победникот на оваа средба, со неговиот втор гол кој го даде во судиското надополнување. Еибар постигна почесен погодок за 3-1 во моменти кога беше веќе решен мечот.

До почетокот на дербито меѓу Реал Мадрид и Атлетико Мадрид, Севилја ќе стои на второто место во Ла Лига со 13 бода.

- Оглас -

Најнови вести