Англија по две години претрпе пораз на „Вембли“, Шпанците заминаа со цел плен

Репрезентацијата на Англија претрпе пораз од 1-2 против Шпанија во Лигата на Нации. Избраниците на Герет Саутгејт за прв пат по две години загубија на „Вембли“, а воедно со пораз го започнуваат новото првенство.

Домаќините рано го отворија резултатот преку Маркус Рашфорд, реализирајќи за 1-0 во 11-тата минута. Сепак, прославата на Англичаните траеше само две минути, бидејќи веќе во следниот напад Шпанија израмни преку Саул. Во 32-та минута шпанската селекција направи комплетен пресврт откако Родриго ја затресе мрежата на Пикфорд при асистенција на Тијаго.

Во вториот дел Англија пропушти неколку шанси за израмнување, сепак, Давид Де Хеа беше на ниво на задачата, откако одбрани неколку опасни удари пред се на Рашфорд и Кејн.

ОСТАНАТИ РЕЗУЛТАТИ:

Швајцарија – Исланд 6-0
Северна Ирска – Босна и Херцеговина 1-2
Финска – Унгарија 1-0
Естонија – Грција 0-1
Белорусија – Сан Марино 5-0
Луксембург – Молдавија 4-0

- Оглас -

Најнови вести