Автогол на Демирал е прво тресење на мрежата на ЕП (видео)

Автоголот на Мерих Демирал 53-тата минута е прв погодок на Европското првенство кое ѝ донесе водство од 1-0 на Италија во дуелот против Турција. За првпат во историјата се случува со автогол да биде отворено едно натпреварување на Стариот континент.

Аѕурите продолжија во ист ритам и почесто напаѓаат кон голот на Чакир, па откако Берарди изгради простор да центрира во опасната зона, Демирал се најде во блокот меѓутоа на лоша страна го смени правецот на топката.

- Оглас -

Најнови вести