Бејл: Му се налутив на Зидан кога ме остави на клупата за финалето

Герет Бејл беше човекот кој го одлучи финалниот меч меѓу Реал Мадрид и Ливерпул, средбата која се одигра во Киев минатата сезона во борбата за посакуваниот пехар. Велшанецот влезе од клупата и со два гола практично сам го донесе третиот трофеј во низа за „кралевите“, но не му се допадна тоа што мораше да чека 60 минути за да излезе на терен.

„Секако дека ми беше мило што придонесов да ја одбраниме титулата, но јас му бев лут на Зидан кога дознав дека нема да настапам од првата минута. Сметав дека заслужив место во стартните 11, бидејќи бев во голгетерска серија од претходните мечеви. Сепак, ја прифатив одлуката на тренерот, а бесот го претворив во лична мотивација и тоа ми помогна два пати да ја погодам мрежата“, истакна Бејл.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести