Берлускони за роденден си купи фудбалски клуб

Италијанскиот третолигаш Монца и официјално е под сопствеништво на Силвио Берлускони. Поранешниот сопственик на Милан во целост го откупи клубот на еден ден пред неговиот 82-ри роденден, очигледно си купи убав подарок. Со него во соработка влезе и долгогодишниот колега и пријател, Адријано Галијани.

Берлускони назначи и нов одбор на директори, меѓу кои се Никола Коломбо, Паоло Берлускони, Адријано Галијани, Данило Пелегрино, Роберто Мацо, додека како извршен директор на клубот е назначен Галијани.

Поранешниот премиер на Италија, цели 31 година го држеше гигантот од Милано, за сето тоа време Галијани му беше десна рака. Милан во негово владеење освои пет титули во Лигата на шампионите, додека осум пати беа шампиони на Италија. Клубот го продаде во 2017 година на кинески инвеститори.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести