Бодови големи како Шар Планина за Шкендија

Шкендија се врати во трката за титулата со победа од 2:0 во големото дерби против Вардар. Гостите ќе слават, а домаќините ќе тагуваат и ќе протестираат за првиот гол, во финишот на првото полувреме.

Спорен беше моментот во последните секунди од првиот дел, кога Изаир Емини и донесе предност на Шкендија. Прашање е дали топката со целито обем беше зад гол-линијата, а дилемата ќе остане долго. Вардарци жестоко протестираа, но се беше попусто.

Во првиот дел Шкендија имаше уште две зрели шанси, но Филип Гачевски не дозволи поубедлива предност на тетовци. Во второто полувреме Вардар притисна, но без конкретна шанса за израмнување, па казната стаса во 88. минута.

Бесарт Ибраими го совлада Гачевски за печат на големата победа на шампионот. Вардар остана лидер на табелата, но сега има и пораз, прв по десет кола. „Скопските „црвено-црни“ имаат 23 бодови, четири повеќе од денешниот ривал.