Бразил го доби дербито против Канада

Бразилците експресно го преболеа поразот од Холандија во групната фаза на Светското првенство во одбојка и со победа против Канада се вратија во битка за врвот на табелата.

Со триумфот од 3:1 вечерва, популарните „Кариоки“ обезбедија настап во втората рунда на Мундијалот и како и секогаш се кандидати за медал.

Првиот сет по исцрпувачка битка го добија Бразилците со 25:22, а потоа израмнија Канаѓаните, кои го добија вториот сет со 25:19.

Големата битка на двете реномирани селекции продолжи, а клуч на победата на Бразил беше третиот сет. Го добија со 25:23 и потоа нешто полесно го приведоа мечот кон крајот, добивајќи го решавачкиот сет со 25:18.

- Оглас -

Најнови вести