Бразилски гигант ќе го смени грбот во чест на Пеле: Без него бевме мал клуб без титула во Бразил

Бразилскиот гигант Сантос одлучи да го смени грбот во чест на големата фудбалска легенда Пеле, кој се бори за живот во болницата „Алберт Ајнштајн“ во Сао Паоло.

Состојбата на 82-годишниот фудбалски ас, или како што го нарекуваат Кралот на фудбалот, се влошува од ден на ден, па сите се загрижени за неговото здравје и живот.

Пеле имаше операција на туморот на дебелото црево, а од неодамна има проблеми со бубрезите и срцето.

„Пеле е Сантос. Додека нашата легенда не се појави, ние бевме мал клуб без титула во Бразил. Со него станавме славни со шест шампионски круни во домашното првенство и по два триумфи во Копа Либертадорес и во Интерконтиненталниот куп.

Со промената што ќе биде промовирана на почетокот на идната година на клупскиот грб на Сантос ќе има две ѕвезди и круна, а го симболизира присуството на Пеле, односно на крунисаниот Крал на фудбалот.

Пеле е најтрофејниот фудбалер на Мундијалите со три шампионски круни со Бразил, по триумфите со Кариоките на Светските првенства во 1958, 1962 и 1970 година.

Ниту еден друг фудбалер нема хет-трик на Мундијалите, а дури 20 по двапати ѝ се радуваа на Златната божица.

 

- Оглас -

Најнови вести