Бркаме трета победа на 13-ти септември

Настапите на македонската машка кошаркарска репрезентација во минатото покажуваат дека „црвено-жолтите“ во нивната 25-годишна историја трипати играле официјални мечеви на овој датум, 13-ти септември. Билансот е позитивен, 2-1, а желбата е да се дојде до хет-трик.
Првиот меч одигран за 13-ти септември беше оној против Израел, во 2006 година. Таа средба беше во рамките на квалификациите за Европското првенство 2007. Македонија тогаш загуби и не успеа да се најде на завршницата, на која тогаш играа 16 тима.
Но, тоа што беше испуштено учество во 2007, го надоместивме две години подоцна. Македонија играше на Евробаскетот во 2009 година и токму таму, на завршницата во Полска, во втората групна фаза, на 13-ти септември успеавме да ја совладаме Германија.
На тоа ЕП во 2009, Македонија се најде и благодарение на победата над Летонија во квалификациите. Тој триумф над Летонците во тогаш новата сала „Борис Трајковски“ во летото 2008 година ја отвори вратата за влез на континенталниот шампионат.
Денеска, на 13-ти септември 2018, Македонија повторно почнува битка за влез на ЕП. Победа над Косово би била добредојдена и значаен чекор кон остварување на амбицијата најпрвин да се најдеме во квалификациите, а потоа и на завршницата.

- Оглас -

Најнови вести