Бундеслигашка ноќ за нерешени мечеви, само Баерн победи

Франк Рибери блесна со маестрален потег во 83-тата минута и му донесе победа на актуелниот германски првак Баерн против Лајпциг.

Гостите одлично се држеа до финишот и до потегот на Рибери за победа на Баерн. Францускиот ас со дриблинг „ги легна“ на тревата двајца одбранбени играчи на Лајпциг и го совлада Петер Гулаши. Сега Баерн е на минус шест бодови од лидерот Борусија Дортмунд.

Многу возбудувања имаше на регионалното дерби меѓу Мајнц и Ајнтрахт Франкфурт, а мечот заврши нерешено, 2-2. Расположени за голови беа Кваисон кај домаќините и Лука Јовиќ кај гостите и тие беа стрелци за реми.

Резултати, 16-то коло: Шалке 04 – Баер Леверкузен 1-2, Баерн – Лајпциг 1-0, Фрајбург – Нирнберг 1-1, Вердер – Хофенхајм 1-1, Мајнц – Ајнтрахт 2-2.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести