Бускетс е „натрапникот“ во „црвената фурија“

Националниот тим на Шпанија само со еден фудбалер на Барселона се појави на лондонски „Вембли“ при гостувањето кај Англија во Лигата на нациите. Ваква „Де-Барселонизација“ не се памети одамна, а особено е зачудувачки што нов селектор е човек кој играше и беше тренер на каталонскиот гигант.

Одлуката на Луис Енрике да не го земе левиот бек Жорди Алба предизвика многу реакции во шпанската јавност, Жарарт Пике се повлече, па сега само Серхио Бускетс остана да ја брани честа на клубот кој е првак на Шпанија. Покрај Бускетс кој беше стартер, во составот беше и Серџи Роберто, кој влезе во второто полувреме и играше на позиција поразлична од таа на којашто настапува во дресот на Барса.

Во Барселона не ни има други играчи кои би можеле да конкурираат за место во репрезентацијата на Шпанија, освен можеби некогаш Денис Суарес, и Мунир Ел Хадади, за кој уште не се знае дефинитивно дали ќе игра за сениорската репрезентација на Шпанија или Мароко. Пред неколку години, на еден пријателски меч со Уругвај, во составот имаше дури 9 играчи на Барселона, а ќе беа и 10 да не се повредеше Чави.

- Оглас -

Најнови вести