Челзи, Ајнтрахт и Лацио обезбедија европска пролет

Напаѓачот на Челзи, Оливие Жиру конечно се израдува на гол. Францускиот репрезентативец погоди на гостувањето кај БАТЕ Борисов и тој гол беше доволен за триумф на англискиот гигант. Челзи има максимални 12 бодови по четири одиграни средби во Лигата на Европа.

Челзи во првото полувреме не упати ниту еден удар кон голот на домаќините, што е за прв пат сезонава во кое било натпреварување. Во вториот дел се разбуди Жиру и со голот во 53-тата минута им донесе радост и триумф на гостите. За францускиот напаѓач ова беше прв погодок по пауза од 794 минути поминати на теренот. Жиру немаше дадено гол уште од мај, кога беше прецизен на дербито против Ливерпул во Премиер лигата.

Перфектен е и Ајнтрајт Франкфурт, откако на гостувањето кај Аполон победи со 3-2. Во оваа група сè е јасно бидејќи Лацио со победата од 2-1 против Олимпик Марсеј стигна до 9 бодови и го откажа францускиот тим кој е трет само со еден освоен бод.

Резултати: Акхисар Беледије – Севилја 2-3, Аполон – Ајнтрахт 2-3, БАТЕ Борисов – Челзи 0-1, Динамо Киев – Рен 3-1, Краснодар – Стандард Лиеж 2-1, Генк – Бешикташ 1-1, Лацио – Марсеј 2-1, Малме – Сарпсборг 1-1, МОЛ Види – ПАОК 1-0, Рапид – Вилјареал 0-0, Спартак Москва – Ренџерс 4-3.