Чикаго без Марканен до декември

Еден од најдобрите играчи во екипата на Чикаго булс, Лаури Марканен, ќе паузира дури до декември откако вчера се здоби со повреда на десниот лакот. По медицинските прегледи е утврдено дека опоравувањето ќе трае долго, што е голем проблем за франшизата од Чикаго.

Доколку опоравувањето се одвива во најдобар тек, Финецот ќе може да се врати на тренинзите кон крајот на ноември, но враќање на главните паркети се очекува дури во последниот месец од годината.

Младиот крилен центар имаше одлична дебитантска сезона, во која на 68 натпревари реализираше 15 поени во просек, седум скока и по една асистенција, блок и украдена топка.

- Оглас -

Најнови вести