Чудна е листата на Трансфермаркет со највредните стопери на светот, Ван Дајк е претпоследен во Топ-10 (Фото)

Трансфермаркет подготви листа од Топ-10 највредни стопери според проценетата вредност и малку е чуден распоредот, особено кога се работи за Вирџил Ван Дајк.

Стоперот на Манчестер сити Рубен Дијас е прв на листата со проценета вредност на трансфер пазарот од 75 милиони евра.

На второто и третото место се Де Лихт и Маркињос со по 70 милиони евра, па следат Шкрињар, Бастони, Кунде, Милитао, Алаба, Ван Дајк и Араухо во Топ-10.

На листата се наведени и годините на играчите и можеби тоа е причината што 30-годишниот Ван Дајк е на деветтото место, иако го сметаат за еден од најдобрите стопери во моментот, можеби и најдобар од сите.

 

Most valuable centre-backs in the world [Transfermarkt] from soccer

- Оглас -

Најнови вести