Џејмс посочи шест конкуренти за титулата, а што е со неговите Лејкерси?

Леброн Џејмс летово пристигна во градот на ангелите, каде што ќе се обиде да ја врати старата слава на франшизата на „езерџиите“, но, интересно, неговиот нов тим не го става меѓу топ шесте екипи кои ќе се борат за шампионскиот пехар.

„Годинава има многу конкуренти за титулата, но само една екипа се фаворити, а тоа се Голден стејт вориорс. Тие се тимот кој претставува најголем предизвик за останатите конкуренти, а меѓу нив спаѓаат Хјустон рокетс, Бостон селтикс, Филаделфија севентисиксерс, Торонто репторс и Оклахома сити тандерс. Шест конкуренти, но сите знаеме каде ќе заврши трофејот“, посочи Џејмс, истакнувајќи ги „воините“ како главни кандидати за шампионскиот пехар, односно за одбрана на титулата.

Џејмс го изостави својот нов тим од листата конкуренти, иако со самото негово доаѓање во ЛА, „езерџиите“ секако се сметаат меѓу конкурентите за самиот врв во НБА. Покрај Џејмс, во тимот пристигнаа неколку искусни играчи, Џавал Мекги, Ленс Стивенсон, Ражон Рондо, но потребна е најмалку уште една ѕвезда за Лејкрес да може да се надигруваат со шампионот и останатите.

- Оглас -

Најнови вести