Дибиров: Во Вардар остана победничкиот менталитет

Левото крило на РК Вардар, Тимур Дибиров, смета дека иако летоска од клубот си заминаа некои важни играчи, останал победничкиот менталитет. Вардар како гостин го надигра европскиот првак Монпелје со 27:24.

„Не сум толку изненаден што победивме во Монпелје, бидејќи ни остана менталитетот на победници и знаеме што правиме. Без разлика кој ни е противник, дури и против европски првак на гости, ние имаме врежано дека треба да победиме. Се бориме до крај. Мечот против Монпелје покажа дека нема лесно да се освојуваат бодови против нас и сите ќе мора да играат со 110 отсто за да нè победат“ – изјави Дибиров.

Тренерот Парондо посакува да се намалат падовите во одредени периоди.

„Победата против Монпелје беше многу важна бидејќи покажавме дека имаме силен тим. Проблем е што немаме толку многу играчи како лани, ротацијата ни е малку намалена и затоа треба да направиме да бидеме константни и да не дозволиме да се повтори падот на играта како во подготвителниот период. Ако се елиминираат осцилациите, ќе бидеме уште подобри“, смета шпанскиот стручњак.

 

- Оглас -

Најнови вести