Досадно на „Стемфорд бриџ“ – НУЛА на Челзи и Евертон

Челзи и Евертон ремизираа без голови во мечот од рамките од 12. коло. „Сините“ на Маурисио Сари остануваат непоразени и по оваа средба, но ќе жалат за пропуштените шанси кои не ги искористија за да стигнат до посакуванаа победа.

Одбраната на „карамелите“ одолеа на заканите од Мората, Азар и Вилијан, шпанскиот голгетер успеа еднаш да ја затресе мрежата на Пикфорд, но од недозволена позиција, по што голот не се важеше.

По овој натпревар, Челзи со 28 бода останува на третото место, пред Сити и Ливерпул, кои имаат 29, односно 30 бода. Со четвртото овосезонско реми, Евертон ја завзема деветтата позиција во Премиер лигата со 19 бода.

- Оглас -

Најнови вести