Драма на „Ферарис“ – Шок за Пандев и Џенова и елиминација од Ентела

Членот на Серија Ц во Италија, Виртус Ентела, приреди голем подвиг и ја елиминираше Џенова по голема битка на „Луиџи Ферарис“ и по пенал-серијата се пласираа во осминафиналето на италијанскиот Куп.

Драмата траеше над два и пол часа, а Ентела победи со 7-6 на пенали, откако по регуларниот дел беше 2-2, а по продолженијата од по 15 минути, мечот заврши повторно нерешено, со 3-3.

И што е интересно, Џенова сите девет голови ги постигна од пенали, три во фудбалските 120 минути и шест во пенал-рулетот.

Пјонтек беше двапати прецизен во регуларниот дел, потоа погоди и Лападула од белата точка во продолженијата, но гостите беа упорни и се радуваат на големата победа. За нив два гола даде Симоне Икарди, а особено важен беше погодокот на Адорјан во 122-рата минута или во послендите моменти од второто продолжение.

Во пенал-серијата трагичар беше Лападула, тој го промаши последниот пенал, по кој Џенова испадна. Пандев не доби шанса да шутира пенал, а играше од 58-мата минута.