Драма на „Вембли“ – Хрватска поведе, Кејн донесе победа за Англија

Англија успеа да ја совлада селекцијата на Хрватска со конечни 2-1 во одлучувачкиот натпревар на „Вембли“. Во борбата за првото место во групата 4 од сегментот А, Англичаните со оваа победа обезбедија пласман во полуфиналето, додека Хрватска претрпе елиминација во сегментот Б. Шпанија со шест бода остана на второто место.

Максимално неизвесен натпревар, Англија во првиот дел испушти неколку шанси за водечкиот погодок, па до паузата мрежите мируваа. Хрватите го скршија мразот во 59-тата минута, откако во една полу-контра, Андреј Крамариќ ја насамари целата одбрана на Англија за водство од 1-0 во корист на гостите.

За израмнување погоди Џеси Лингард во 78-та минута, кој се најде сам пред празниот гол на Хрватска по мешаницата создадена при еден корнер. Седум минути подоцна, Англија целосно го сврте резултатот во своја корист, а до голот стигнаа повторно од прекин. Шилвел изведе одличен центаршут во шестнаесетникот на Хрватска, а Хари Кејн брзо реагираше и ја смести топката во голот.