Драма во Мелбурн, Ѓоковиќ може да заврши во имиграциски притвор!

Најдобриот светски тенисер, и најтрофеен во историјата на Австралијан опен, Новак Ѓоковиќ, додека не се донесе конечна одлука дали смее да може да биде испратен во имиграциски притвор, откако слета во Мелбурн, но властите не му даваат виза за влез во Австралија.

Најпрвин на Новак не му давале ниту да излезе од авионот, потоа неколку часови бил во царинскиот простор. Ѓоковиќ веројатно не е вакциниран, туку сакал во Австралија да влезе со потврда дека има прележано коронавирус во последните шест месеци.

Организаторите на Австралијан опен се во клинч со регионалните власти, кои имаат поинакво толкување. Како и да е, се случува скандал.

- Оглас -

Најнови вести