Еклстоун нема дилеми – Хамилтон ќе биде шампион

Поранешниот шеф на Формула 1, Берни Еклстоун, смета дека битката за титулата во овој спорт е одлучена, и Луис Хамилтон од Мерцедец ќе освои нова титула.

Доминацијата на болидите на Мерцедес годинава не е толку голема во однос на главниот конкурент Ферари, но во италијанскиот тим прават големи грешки во стратегиите, и тоа е една од причините што Хамилтон му побегна 40 бода на Себастијан Фетел.

„Мислам дека веќе е одлучено, немам дилема дека Хамилтон ќе биде светски првак. Несреќниот Ферари многу погреши со стратегијата на претходната трка во Сингапур. Погрешна им беше стратегијата околу влегувањето во бокс на Фетел. Такви грешки во Ферари не правеа во времето на Михаел Шумахер“ – изјави Еклстоун.

Како главен виновник што Фетел е во голема негатива, се посочува спортскиот директор на Ферари, Маурицио Аривабене.

„Јас сум виновникот, не е виновен ниту Фетел, ниту механичарите. Ги прифаќам критиките, но намерите ми беа најдобри“ – рече Аривабене.

- Оглас -

Најнови вести