Емери е експерт за Лигата на Европа

Тренерот на Арсенал, Унаи Емери, и со Арсенал продолжува да реди успеси во натпреварувањето во кое се прослави со Севилја, а тоа е Лигата на Европа. Емери сега има 32 победи во ЛЕ, и тоа е нов рекорд во второто по квалитет натпреварување на Стариот Континент.

Со Севилја, која ја водеше од 2013 до 2016 година, Емери дури трипати ја освојуваше Лигата на Европа. Во 2014, во финалето ја совлада Бенфика, наредната година Севилја беше подобра од Днипро, а последниот пехар Емери го освои со победа над Ливерпул на Јирген Клоп. Потоа направи тригодишна пауза, а шпанскиот стручњак повторно е во неговото омилено натпреварување.

Арсенал синоќа ја совлада Ворскла со 4-2, овозможувајќи му на Емери да постави рекорд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести